Staff Council Committees


I

A.  SPECIAL FEE COMMITTEE:

 

 

 

1.  Student Union

Vice President:

Members:

Sri.J.Hemanth

Dr. M. Suseelamma
Sri. G. Chandra Sekhar Rao

 

2..Library Committee

Convener:

Members:

Smt.N. Jayalakshmi

Dr.M.Suseelamma
Smt. Helen Kumary

 

3. A.V.E.Committee

Convener:

Members:    

Smt.R. Madhuri

Sri. B. Masood Vali
Sri. B. Paul Raju

II

B. Additional Special fee
   (Self funding) Committee
   Restructured

Convener:

Members:

Smt.P.Helen Kumary

Smt. N. Jayalakshmi
Smt.D.Rama Devi

III

C. U.G.C. COMMITTEE

Coordinator

Members:

Smt.N.Jayalakshmi

Dr. S. Shamshad
Sri.K.Chandra Mohan

IV

D. PURCHASING COMMITTEE

Convener:

Members:

Sri.Srinivas Ganapa

Sri.J.Hemanth
Dr.M.Suseelamma
Smt.D.Rama Devi
Smt. R. Jaya Suseela

V

E. N.S.S /RED RIBBON / YOUTH
   REDCROSS COMMITTEE

Convener:

Members:

Sri.K.Chandra Mohan

Sri. B. Masood Vali
Sri. B. Paul Raju

VI

F. WOMEN EMPOWERMENT CELL

Convener:

Members:

Smt.D.Ramadevi

Smt. R. Madhuri
Smt. Fakrunnisa Begum
Dr. S. Shamshad
Smt. J. Kalpana
Dr. M. Suseelamma
Smt. P. Helen Kumary
Smt. N. Jaya Lakshmi
Smt. R. Jaya Suseela

VII

G. MANA TV and VIRTUAL
   COMMITTEE

Convener:

Members:

Smt. R. Jaya Suseela

Sri. Y. Balakotaiah
Sri. H. Kiran Kumar Goud
Attender V. Murali Mohan

VIII

H. JAWAHAR KNOWLEDGE CENTRE
    JKC COMMITTEE

Convener:

Members:

Sri. J. Hemanth

Smt. Fakrunnisa Begum
Sri. B. Paula Raju

IX

I. GRIEVENCE CELL COMMITTEE

Convener:

Members:

Smt.R.Madhuri

Sri.A.Sreenu Babu
Sri. S. Abhilash Anand Kumar
Sri. A. Krishna Shashanka

X

J. PARENT TEACHERS
ACCOCIATION COMMITTEE

Convener:

Members:

Sri.J.Hemanth

Dr.K.Nagaraja Setty
Sri.G.Chandra Sekhar Rao
Smt. N. Jayalakshmi

XI

K. University & House Exams.
   Internals & SEM End

Convener:

Members:    

Sri.Srinivas Ganapa

Sri. J. Hemanth
Dr.K.Nagaraja Setty

XII

L.  TIME-TABLE COMMITTEE

Convener:

Members:    

Sri.J.Hemanth

Smt. J. Kalpana
Smt. D. Rama Devi
Smt. P. Helen Kumary

XIII

M.  DISCIPLINARY COMMITTEE

Convener:

Members:    

Sri. G. Chandra Sekhar Rao

All In charge of the Departments

XIV

N. FIELD TRIP COMMITTEE

Convener:

Members:    

Sri.Srinivas Ganapa

Dr. M.Suseelamma
Smt. D. Rama Devi
Sri. K.Chandra Mohan
Dr. G. Sreenivasulu

XV

O. IQAC COMMITTEE

Convener:

Members:    

Dr.M.Suseelamma

Smt.N.Jayalakshmi
Dr.K.Nagaraja Setty
Smt.D.Rama Devi
Smt.P.Helen Kumary

XVI

P. PHYSICAL EDUACATION

Convener:

Members:    

Sri.G.Chandra Sekhar Rao

Sri. J. Hemanth
Smt.N.Jayalakshmi
Smt. S. Fakrunnisa Begum
Sri.K.Chandra Mohan

XVII

Q. FINE ARTS ASSOCIATION

Convener:

Members:    

Smt.D.Rama Devi

Smt. R. Jaya Suseela
Dr.H. Kiran Kumar Goud
Sri. A. Krishna Shashanka
Dr. G. Sreenivasulu

XVIII

R. RUSA COMMITTEE

Coordinator

Members

Dr.K.Nagaraja Setty

Sri.G.Chandasekhar Rao
Sri.A.Sreenu Babu

XIX

S. ANTIRAGING COMMITTEE

Convener:

Members:

Smt.R. Madhuri

All In charge of the Departments




 
Back to Top